KATEGORİLER

Yeni bir afiş hazırlarken nelere dikkat edilmeli

Afiş tasarımı tanıtımını yapacağız firma, organizasyon veya ürün için oldukça etkili reklam yöntemlerinden biridir. Fakat bu afişin etkili olabilmesi için dikkat çekici unsurlar barındırması gerekmektedir. Bu çalışmalar dikkat çekici olduğu kadar profesyonel gözükmeside oldukça önemlidir.

Peki iyi bir afiş tasarımı için başka neler gerekir?

Afiş tasarımı yapmadan önce amacınız net bir şekide belli olması gerekir. Amacınız marka tanıtımı, kampanya tanıtımı veya müşteri çekmek olabilir.

Daha Sade ve Anlaşılır Çalışmalar Tercih Edin

Daha sade daha minimal tasarımlar tercih edin. Tasarımınızın karışık ve dikkat dağıtıcı olmadığına dikkat edin, müşteriler tek bir yere odaklanıp mesajınızı rahatça alabilsin, ayrıca sade olması müşteri üzerinde iyi bir etki yaratacaktır.

 

Nasıl Renkler Kullandığınız Olduça Önemli

Renklerin insanlar üzerinde faklı etkilerinin olduğunu hemen hemen hepimiz biliriz. Afiş tasarımında da bu unsur oldukça önem taşımaktadır. Afişin tasarımı da tasarımı olan konunun veya ürününün tarzına göre renkleri seçilerek bir bütünlük sağlanmalıdır. Örneğin, mavi renk güven duygusunu verirken, yeşil renk barışı ve sarı renk pozitiflik duygusunu temsil eder. Bu konuyla ilgili detaylı bilgi için CANLI RENKLERİN MUTLULUĞUNU YAŞAYIN yazımızı inceleyebilirsiniz.

Daha Okunaklı Yazı Karakterleri Tercih Edin

Yazılarınızı daha okunaklı ve önemlilik sırasına göre yerleştirebilir daha büyük veya küçük kullanabilirsiniz. Ayrıca çok fazla ve uzun yazılar kişiler tarafından okunmayacağı için anlamsız olacaktır. Onun için gözün bir kerede yazıyı kapabilecek kısalıkta olmasına ve afişin yanından geçerken dahi hafızasına kazınmasına dikkat etmeniz gerekmetedir.

Markanızın Duruşuyla Ürününüzün Uyumlu Olmasına Dikkat Edin

Eğer hazırladığınız afiş bir ürün tanıtımıysa Markanızla, tanıtımını yapacağınız ürünün birbiryle uyumlu olmasına dikkat etmelisiniz. Birbiriden bağımsız tarzda değil zatem çağrıştırıcı olması afiş tasarımınız için etkili olacak unsurlardan biridir.

 

Görsel Boyutlarınız birbiri ile dengeli olmalı

Afişte kullanacağınız görsel boyutlarının diğer unsurlarla uyumlu ve dengeli olmasına dikka etmelidiniz. Ayrıca kenar boşlukları kesim payları gibi durumlarıda hesap edip diplere sınırlı bir çalışma yerine kenarlarında pay bırakılmış orta odaklı bir çalışma yapmalısınız.

 

Hedef Kitleye Göre Çalışmalısınız

Afiş çalışmanızı genel hedef kitleniz kimler ise cinsiyet ve yaş ortalaması olarak ona göre belirlemeniz önem taşımaktadır. Bu hedef kitleye göre daha renkli veya daha sade renkler seçebilirsiniz.

Afiş tasarımı heyrarşik yapıya sahip olmalıdır

Afiş tasarımınız belirli bir düzen içerisinde sunduğu caziplik ve belirli alanlarda doğru şekilde kullanılmalıdır. Amacına uygun olmalı ve cezbetmelidir. Ayrıca özel teklifler ve fiyatlar ayrı bölümde sunulabilir. Çağrı bölümü ve son gün gibi bölümlerin yeleride ona göre düzen içerisinde olmalıdır.

 

Yukarıda etkili bir afiş tasarımı nasıl olması gerektiğini sizlerle paylaştık bir afiş tasarımı yaparken bu etkenlere dikkat etmeniz sizin için yararınıza olacaktır. İyi bir afiş tasarımı marka bilinirliği ve kazanç bakımından profesyonel bir tasarımdan geçer.

Yorum yaz

Yorum yapabilmek için buradan üye girişi yapınız.