KATEGORİLER

Uşak Ofset Baskı

Uşak’ta Ofset Nedir? Ne Tarz Bir Baskıdır?

Ofset ismi ingilizcede (0ff-set) dilimize geçmiş olan Türkçede ofset olarak kullanılan bir kelimedir. Ofset belirli gramajlar arası kağıt ve türevi esnek metaryallere baskı yapmaya olanak sağlayan bir baskı tekniğinir. Uşakta ofset baskıda aynı şekilde kullanılmaktadır. Tekniğin temeli kauçuk bir silindirin (roller) önce kauçuk üzerine görselin aktarılması daha sonrada basılacak kağıdın üzerine uygulanması üzerine ilerleyen oldukça mekanik hatta yarı analog sayılabilecek bir tekniktir. Günümüzde bu teknik üzerine daha gelişmiş ve aynı tekniği kullanarak neredeyse dijital bir sisteme dönüşmüş cihazlarda bulunmaktadır. Bu cihazlar üzerinde kartlar, işlemciler, kontrolcüler, sensörler, monitörlerde bulunmaktadır.

Tüm Dünya çapında popüler bir bir baskı tekniğidir ve uşak ofset baskıdada oldukça popüler bir tercihtir. Dijital baskıya göre çok kaliteli olmayan ve renk hassasiyeti zor bir tekniktir ayrıca pratikte değildir. Fakat popülerliğinin sebebi boya maliyetlerinin diğer tekniklere göre uygun olması ve hızlı bir yapıya sahip olmasıdır.

ofset baskıda yada uşak ofset baskı makinalarının sağladığı başka bir imkan ise aynı anda bir tabaka üzerine farklı işleri formalama yapıp aynı anda 2-3-4 müşterinin işini (adet sayısı aynı ise) basılabilmesidir. Uşak ofset baskı konusunda genelde elle hazırlanan fabrikasyon kalıplar kullanır. Kalıplar üzerine özel çözeltilerle alınan yağlı ve yağsız bölgeler baskının kalıbını oluşturur.

Ofset Baskıda Sektörde Kullanılan Kağıt Çeşitleri Nelerdir?

Uşak ofset baskıda ve Türkiye genelinde 60gsm 1.hamur ve kuşe kağıttan 400gr. kağıda kadar baskı yapabilmektedir. Ayrıca tuale kağıtlar kraft kağıtlar zarf baskıları gibi birçok kağıtada baskı yapabilmetedir. Bobin baskı tabaka baskı gibi çeşitleri mevcut olduğu gibi 20x30cm den 70x100cm kadar tabaka bazında baskı yapan makinalar mevcuttur. Ana renk seçeneklerininde tek renkten 10 renge kadar çeşitleri olabileceğide makine çeşitleri arasındadır.

Ofset baskıda basılan her renk ayrı bir birim olarak yapılmıştır bu nedenle her birime ayrı renk koyulur. Baskıya giren bir kağıt her birimden tek tek geçerek rengini alır.

 

 

Ofset baskı makinalarının farkları nelerdir?

Tüm dünyada Türkiyede ve Uşakta Ofset baskı makinalarıda içerisinde iki çeşittir. Bu çeşitler tabaka ofset baskı ve web ofset baskıdır.

Tabaka Ofset Baskı: Tabak ofset baskı makinaları bobin bir rulodan kağıdı çekmez 20x30cm den 70x100cm e kadar tepsi boyutu değişkenlik gösteren tabaka şeklinde kağıtları alır tıpkı günlük hayatta ofsilerimizdeki yazıcılarda kullandığımız A4 kağıtları gibi çalışırlar.
Web Ofset Baskı: Bu sistem ise tam tersi bobin rulo şeklinde makinaya bağlanır ve sürekli olmak üzere kağıt bitene kadar rulo şeklinde kağıdı çeker ve üzerine baskı yapar bu teknikte genelde gazete dergi paket kağıtları basılır çok hızlı ve düşük maliyetli bir sistemdir. fakat bu sistemde fazla bir baskı kalitesi beklememek gerekmektedir.

Merak ediyorsanız web baskı ve ofset baskının çalışma videolarını aşağıdaki linkten izleyebilirsiniz.

Link 1

Link2

Uşakta ofset matbaa ürünlerimiz için burayı tıklayınız.

Yorum yaz

Yorum yapabilmek için buradan üye girişi yapınız.