KATEGORİLER

Menü Tasarımı Nasıl Yapılmalı?

Çeşitli reklam araçları kullanarak restoranınızı reklamını yapabilir ve rakiplerinizin önüne geçmeniz sağlayabilmektedir. Reklam araçlarını kullanırken hedef kitlenizi ve ihtiyaçlarını çok iyi bir şekilde analiz etmeniz gerekmektedir. Her ne kadar çok göz önünde bulundurulmasa da restoran menüleriniz de reklam araçlarınızdan bir tanesidir. Restoran menüleriniz restoranınızı en iyi şekilde yansıtmalı ve müşterilerinizin ihtiyaçlarını karşılayabilmelidir. Menüler bu kadar önem arz ederken menü tasarımı nasıl yapılmalı? Bu noktada menülerinizin firmanıza en uygun şekilde tasarlanabilmesi için Artas Reklam Ajansı ile iletişime geçebilirsiniz.

Menü Nedir?

Menü tasarımının öneminden bahsetmeden önce menü nedir ona bir göz atalım. Gıda alanında hizmet veren kafe ya da restoran gibi işletmeler ürünlerini hedef kitleye en ideal şekilde sunmak ve pazarlamak için bazı araçlara ihtiyaç duymaktadırlar. Bu araçlardan bir tanesi de menüdür. Menü üzerinde işletmenin satışını yaptığı, yiyecek, içecek, gıda  gibi ürünler hakkında bilgiler yer almaktadır. Menüde bu ürünlerin fotoğrafları,  ürün hakkında kısa bilgi ve fiyatları verilerek müşteriye sunulmaktadır. İşletme olarak müşterilerinizle iletişim kurmanızı sağlayan menülerin tasarımları da oldukça önemlidir. Menü tasarımları müşteri ile ilişkilerinizi de etkilemektedir. Müşterilerinizin aklında kalmak ve sizi diğer işletmelerden ayırt etmesini sağlayan menüler itibarınızı da önemli ölçüde etkilemektedir. Bu noktada akla takılan ilk soru peki, menü tasarımı nasıl yapılmalıdır oluyor. Gelin birlikte bakalım.

Menü Tasarımı Nasıl Yapılmalıdır?

İşletmenizin yani restoran veya kafenizin konseptini ve atmosferini yansıtacak bir menü her zaman önceliğiniz olmalıdır. Müşterilerinizin aklında kalmanızı sağlayacak  olan menü aynı zamanda firmanızın yüzü olma özelliği de taşımaktadır. Bu nokta menü tasarımını en doğru ve etkili şekilde yapmak oldukça önem arz etmektedir.

İşletmenizin menü tasarımı noktasında atlamamanız konulardan bir tanesi de yenilikleri takip etmek olmalıdır. Pandemi süreci itibariyle neredeyse tüm restoran ve kafelerde QR kodlu menüler kullanılmaktadır. Mevcut işletmenizde yeniliklere ve teknolojiye ayak uydurarak QR menü olmasına özen göstermeniz prestij açısından etkili olmaktadır.

Fakat QR kodlu menülerin yanı sıra müşterilerinizin elle tutulur bir menüye ihtiyaç duyabileceğini de unutmamak gerekir. Bu yüzden         QR kodlu menülerin yanı sıra işletmenizde tuttuğunuz menülerinizin de olması tavsiye edilmektedir. Menünüz de hangi gıda ve içeceklerin olmasına karar verdikten sonra birlikte çalıştığınız reklam ajansınıza konseptinizi ve aklınızdaki menüyü anlatabilirsiniz. İşletme sahibi ve tasarımcının bu noktada ortak ilerlemesi ortaya daha işlevsel ve akılda kalır bir menü çıkmasını sağlamaktadır.

Menü hazırlarken rakip firma analizi ve sektörün ihtiyaçlarının analiz edilmesi de menü hazırlama aşamalarından bir tanesidir. Bu adımı sağlıklı bir şekilde ilerletmek menünüzün piyasaya en uygun şekilde tasarlanmasını sağlamaktadır.

Gerekli analizler yapıldıktan sonra menü tasarımı aşamalarına başlanmaktadır. İşletmenizin konseptine ve atmosferine uygun renkler ve stil belirlenmektedir. Müşterinin gözünü yormayacak ve aradığı ürünü hemen bulmasını sağlayacak basit ama oldukça etkileyici bir menü tasarımı olmaktadır.

Menü de kullanılacak olan görseller de oldukça önem arz etmektedir. Çorbalar, tatlılar, içecekler vb gibi işletmenizde bulunan ürünlerin görseli menüde bulunmalıdır. Müşteriyi ismiyle kendisine çekemeyen bir ürün görseli ile dikkat çeker ve müşterinizin o ürünü merak etmesini sağlar. Bu noktada da menülerde kullanılan fotoğraflar ve restoran da yapılan ürünlerinizin görüntüsünün farklı olmamasına da dikkat edilmelidir.

Menüler müşterileriniz üzerinde doğrudan etki bırakan önemli bir reklam aracıdır. Bu yüzden anlaşılır ve cazip olmasına dikkat edilmelidir.

Menüde kullanılacak işletme ile uyumlu renkler ve ürün görselleri belirlendikten sonra, yazı fontları ve logo gibi ayrıntılarında birbiri ile uyumlu olmasına dikkat edilmelidir. İşletmenizin imajını korumak için bu noktalara dikkat etmek zorunludur. Kötü tasarlanmış ve karmaşık bir menü müşterileriniz üzerinde olumlu bir etki bırakmayacaktır. Bu durumdan korunmak için menüleri profesyonel bir bakış açısı ile tasarlatmanız en doğrusu olacaktır. Profesyonel bakış açısı ile tasarlanmış menülerimizi görmek için bağlantıya tıklayabilirsiniz.

Doğru yazı fontunu seçtikten ve logonuzu menünüzde doğru bir yere konumlandırdıktan sonra işletmeniz hakkında bilgilere de yer vermeniz gerekmektedir.

Peki nedir menüde yer alması gereken bilgiler?

Sosyal medya hesapları: Sosyal medya hesaplarınıza menüde yer vermeniz müşterilerinizin sizi sosyal medya üzerinden kolayca bulmasını sağlayacak ve bilinirliğinizi arttıracaktır.

İnternet Adresi: Web sitenizin menü de olması müşterilerinizin size kolayca ulaşmasını ve işletmeniz hakkında daha fazla bilgiye sahip olmasını sağlayacaktır.

Sizin için en uygun ve özgün menü tasarımı için Artas Reklam Ajansı ile iletişime geçebilirsiniz.

 

Yorum yaz

Yorum yapabilmek için buradan üye girişi yapınız.