KATEGORİLER

Kaşeler Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Mühür ve damga anlamına gelen kaşe şirketlerde, resmi kurumlarda ve özel kurumlarda sık sık kullanılmaktadır. Bir belgenin onaylandığını gösteren kaşe aynı zamanda bulunduğu belgeleri resmi belge haline getirmektedir. Firmalar veya şahıslar bir belgeyi onaylayarak o belgenin takibini yapabilmek için kaşe kullanmaktadır.

Kanuni olarak zorunluluğu bulunan kaşeyi her firmanın mutlaka kullanması gerekmektedir. Kaşe üzerinde kuruma veya kişiye ait bilgiler yer almaktadır. Artas reklam ajansı olarak yazdığımız bu yazımızda kaşelerin ne için kullanıldığı, neden kullanılması gerektiği, kaşe çeşitlerini, kaşede bulunması gerekenleri ve şirket kaşesi nasıl yaptırılır gibi bilgiler yer almaktadır.

Kaşe Çeşitleri Nelerdir?

4 adet kaşe çeşidi bulunmaktadır. Maddeler halinde sıraladığımız kaşe çeşitleri hakkında sizin için kısa bilgiler de verdik.

1.Standart Otomatik Kaşe

Standart Otomatik Kaşeler genellikle en çok tercih edilen kaşe çeşididir. Bu kaşe çeşidinin birçok farklı markası bulunmaktadır. Aynı zamanda kendinden mürekkepli olma özelliğine de sahiptir.

2. Cep Kaşe

Şık ve minimal bir tasarıma sahip olan cep kaşeleri çok kullanışlı olmaktadır. Cebinize ya da çantanıza atıp çıkmalık size kolaylık sağlayacak bir kaşe çeşididir. Son zamanlarda bu kaşe çeşidi de çok sık tercih edilmektedir.

3.Yuvarlak Kaşe

Şirketinizin veya firmanızın bilgilerinin bulunduğu yazılar basıldığı zaman daire şeklinde ortaya çıkmaktadır. Yuvarlak kaşe çeşidi vintage görüntü severlerin de tercihi olmaktadır.

4.Tarih Kaşesi

Tarih kaşesi içerisinde bulunan mekanizması sayesinde, üzerindeki düzenek ile birlikte tarih ayarlama ve basıldığı zaman ayarlanan tarihi düzenli bir şekilde kâğıda aktarmaktadır.

Yukarıda bahsedilen tüm kaşe çeşitleri artasreklamajansında bulunmaktadır. Sitemizi ziyaret ederek sipariş verebilirsiniz.

Kaşede Mutlaka Bulunması Gerekenler

Resmi belgelerin onaylanması niteliği taşıyan kaşelerde mutlaka eksiksiz bulunması gereken önemli bilgiler vardır.

1. İsim ya da unvan: Kullanacak olduğunuz kaşenin üzerinde mutlaka kişinin ya da firmanın ismi ya da unvanı yer almalıdır. Şahıs şirketleri için isim ve soy isim yeterli olmaktadır. Şahıs şirketi dışındaki firmalarda ise mutlaka unvanları yer almalıdır. Bu bilgiler kaşenin kim ya da hangi firma tarafından kullanıldığını belirtmektedir.

2. İletişim Bilgileri: Kaşelerde mutlaka bulunması gereken bilgilerden bir tanesi de adres bilgisidir. Şahıs firmasının ya da şirketin adresi kaşenin üzerinde bulunmalıdır. Buna ek olarak telefon numarası da yazılabilmektedir.

3. Vergi Numaraları: Ticari faaliyetlerine başlayabilmesi için vergi dairesi kayıtları yapılan şirketler ve firmalara vergi numaraları atanmaktadır. Şahıs firmaları vergi numaraları olarak vergi dairesi tarafından verilen özel numaraları ya da kimlik numaralarını da kullanabilir.

4. Sicil Numarası: 26 haneden oluşan sicil numarası da kaşe içinde mutlaka bulunması gereken bilgiler arasında yer almaktadır. Ticaret siciline kayıtlı olan kişiler 26 haneden oluşan sicil numarasına sahip olmaktadır.

5. E mail Adresi: Şirket kaşelerinde ve bireysel kaşelerde sizi tanıtan ve sizinle iletişime geçilmesi için gerekli olan bilgiler yer almalıdır. Bu bilgilerden bir tanesi de e- mail adresidir. E-mail adresi isteğe bağlı olarak kaşelerde yer almaktadır. Bulunması zorunlu değildir.

6. İnternet Sitesi: İnternet sitesi de firma ve kişi tanıtımı için oldukça önemli bir yere sahiptir. Kaşelerinizde internet sitenize de yer verebilir ve kendi şirket veya firmanızın tanıtımını yapabilirsiniz. Bilinirliğin arttırılması için e-mail adresi ve internet size önemli bir adım teşkil etmektedir.

Şirket Kaşesi Nasıl Yaptırılır?

Şirket kaşesi resmi kurumlarla işlem yapacak ticari işletmeler için mutlaka gereklidir. Şirket kaşesi, ticari olarak faaliyet gösteren tüm işletmeler, firmalar ve şirketler için zorunlu bir halde olmaktadır. Zorunlu olmasının sebebi ise kredi çekme, kontrat yapma ya da resmi evrakları imzalama aşamasında kaşe kullanımı istenmesidir.

Peki şirket kaşesi yaptırmak için ne yapılmalıdır?

İlk adım olarak üretici firmaya kaşenizde olmasını istediğiniz bilgileri doğru ve eksiksiz bir şekilde iletmelisiniz.

İkinci adımda ise yukarıda da bahsetmiş olduğumuz kaşe çeşitlerinden bir tanesini seçmelisiniz.  İstediğiniz kaşe çeşidini de üretici firma ile paylaşmalısınız.  Kaşe çeşitleri farklı boyutlar ve renklerde de olmaktadır bunu da üretici firma ile konuşarak size en uygun olan kaşeyi seçebilirsiniz.

Bilgilerinizi gönderdikten ve kaşe çeşidinizi seçtikten sonra, üretici firmaya onayı vererek kaşenizin üretim aşamasına geçilebilir.

Sitemizde farklı renkler ve ölçülerde kaşeler seçenekleri bulunmaktadır.

Firmanızı doğru şekilde yansıtacak kaşeler için artasreklamajansı sitemizi ziyaret edebilir ve sipariş verebilirsiniz.

Yorum yaz

Yorum yapabilmek için buradan üye girişi yapınız.