KATEGORİLER

El İlanı ve Broşürün Firmalar Üzerindeki Etkisi Nedir?

El İlanı Nedir?

El ilanı, genellikle halka açık alanlarda firma tanıtımı, iş ilanı, kampanyalar vs. hakkında bilgi içeren ekonomik reklam araçlarının başında gelmektedir. El ilanının en belirgin özelliği direk bilgiyi en basit hali ve görsellerle destekler. Sokaklarda elden dağıtım yolu ile ya da pano vb. yerlere asılarak halka ulaşmasını daha çabuk sağlar.

Uşak Reklam
Uşak Reklam El İlanı

El İlanı Nasıl Tasarlanır?

El ilanı, öncelikle tasarlama amacının net bir şekilde bilinmesi gerekir. Tasarım tek taraflı mı ya da çift taraflı mı olacağını belirlenir. El ilanının yapılacağı firmanın logo tasarımı, detaylı bilgileri, kullanılacak görseller alınır. El ilanını eline alan kişi ilk olarak sayfanın başlığına daha sonra asıl bilginin verildiği orta kısma bakılmaktadır, bu alanları doğru kullanılması gerekir. Müşterinin size  ulaşabilmesi için gerekli iletişim numarası, adres bilgileri, e-posta bilgilerini ilanın en alt kısmında ki alan kullanılmalıdır. Kağıt ebadına göre gramajda farklılık gösterebildiği gibi ölçü opsiyonlarında gramaj seçenekleri de ülkemiz matbaalarında bir alternatif olarak sunulmaktadır.

El İlanı Nasıl Yapılır?

El ilanı hazırlarken kağıdın kaliteli olmasına önem verilir. Baskı için kuşe ya da normal kağıt kullanabilirsiniz. Dikkat çekiciliğini artırmak için daha parlak ve daha kaliteli kuşe kağıda baskı gerçekleştirilebilir. Baskı için tercih edilen kağıdın gramajı ve boyutu da önemlidir. İstenilen gramaj baskı maliyetini doğrudan etkilemektedir birlikte işlevsel açıdan göz önünde bulundurulması gereken bir husustur.

El ilanı için tercih edilen kağıt boyutları şöyledir:

-A5 kağıtlar (14 x 21 cm),

-A6 kağıtlar (10 x 14 cm),

-10,5 x 22 cm.

El İlanı Hangi Sektör ve Alanlarda Kullanılır?

El ilanının sınırsız bir kullanımı vardır. Eğitim sektöründen, gıda sektörüne, sağlık sektöründen siyasete her alan için kullanılıp baskısı yapılmaktadır.

Broşür Nedir?

Broşür, basılı reklam araçlarından bir tanesi olan firma tanıtımının görsel anlamda katkısı oldukça fazladır. Broşür çok uzun yıllardır yeni işlerini tanıtma, firmaları ve ürünleri hakkında bilgi verme, görsellerle birlikte destekleyerek pek çok önemli icraatı gerçekleştirdi.

Günümüzde dijital platformların yaygınlaşması ile geri planda kalsa bile yine de etkisini devam ettiren matbaa ürünleri arasındadır.

Uşak Reklam
Uşak Reklam Broşür

Broşür Tasarımı Nasıl Yapılır?

Broşürde tasarımın nasıl yapıldığı önemlidir. Broşür tasarımı, hedeflendiği amaca yönelik çalışma yapılmaktadır. Tasarıma başlamadan önce detaylı olarak firma ile ilgili tüm bilgileri toplamak gerekir. Broşürde yer alacak yazı ve görseller için alan belirlemek gerekir en başta. Tasarımda firmayı ilgilendirmeyen imajlardan uzak durulması gerekir. Yazı boyutunu doğru yerde doğru büyüklükte kullanılması oldukça önemlidir. Renk tercihlerini firmanın ile uyumlu olmasına dikkat ederek tercih edilmelidir. Okumayı zorlaştıran tipografi ve renk seçiminden uzak durulması gerekir. Birden çok yerde uyarıcı alan olmamalıdır. Görsel seçiminde konu ile uzak alakasız görseller kullanılmamalıdır.

Broşür Nerelerde Kullanılır?

Broşür kullanım alanı oldukça geniş kapsamlıdır. Reklam aracı olduğu için reklam ihtiyacı olan her alanda tercih edilir. Reklamın olduğu her alanda broşür ve türevleri sıklıkla kullanılmaktadır.

El İlanı ile Broşür Arasındaki Fark Nedir?

El ilanı, genellikle bir firmanın açılışı, firma içerisinde kampanyaları duyurmak kullan-at mantığı ile basılan materyallerdir. Kullan-at mantığı ile basıldığı için en düşük gramajda baskıya alınıp mali değerini düşürmekte fayda vardır. Bu sebeple baskıya alınması, selefon gibi koruyucu malzemeler kullanılmaması doğru olur.

Uşak Reklam
Uşak Reklam Broşürü

 

Broşür, el ilanına göre kalıcı hizmetlerin duyurusu olması için daha çok tercih edilen baskı materyalidir. Özellikle yeme-içme sektöründe daha çok tercih edilir, tercih edilmesinin sebebi ise kırımlı  restoran menüsü olarak yıl bazında sabit olacağı öngörülen fiyat listesine dair mini bir katalog olarak değerlendirilirler. Daha uzun ömürlü olmaları öngörülen broşürler genellikle 150 veya üstü gramaj seçeneklerinde basılırlar. İsteğe, sektöre ya da hitap edilen kitleye göre altın yaldızlı, kısmi ya da kabartma laklı şekilde basımı mümkündür.

Farkları nelerdir;

-El ilanı tek yaprak kağıt iken, broşür birkaç kez katlanmış tek bir yaprak olabilir.
-El ilanı sınırlı miktarda bilgi içerirken, broşür çeşitli ürünler hakkında ayrıntılı bilgi içerir.
-Bir el ilanı ucuz kağıttan, broşür ise pahalı kağıttan yapılmıştır.
-El ilanı ücretsiz olarak dağıtılırken, broşür potansiyel müşteriler için tasarlanmıştır.
-Bir broşür, potansiyel bir müşteri için el ilanından kesinlikle daha ilgi çekicidir.
-El ilanı ucuz bir pazarlama şeklidir, oysa broşür pahalıdır.

 

Yorum yaz

Yorum yapabilmek için buradan üye girişi yapınız.