KATEGORİLER

Dijital Baskı ve Analog Baskı

-Dijital baskı, dijital ortamında hazırlanan tasarımların kullanım amacına göre farklılık gösteren çeşitli materyaller üzerine basılması tekniğidir. Diğer baskı yöntemlerine göre çok daha hızlı, pratik ve esnektir. Reklam sektöründe özellikle sık kullanılan baskı yöntemidir. Düşük maliyetli baskı hizmeti sunmaktadır.

-Analog baskı, oldukça eski bir baskı tekniğidir. Günümüzde birçok amaç doğrultusunda da kullanılmaktadır.
Özellikle farklı baskı teknikleri olarak, uygun maliyeti sebebiyle de ön plana çıkıyor.

Analog baskı dijital baskıya göre kullanılan plakaların devamlı değiştirilmesi lazım ama dijital baskı da değişirilmesine gerek yoktur.

Uşak Reklam
Analog Baskı ve Dijital Baskı

Serigrafi Baskı

Serigrafi baskı günümüzde kasnak baskı ya da elek baskı olarakta adlandırılmaktadır. Baskı işlemi yapılırken ahşap veya metal bir çerçevenin içerisine ipek ya da kumaşa gerilmiş olması gerekir.

Kasnak içerisinde ki ipek kumaş üzerine resimleme yapılır. Daha sonra kasnak üzerine boya dökülür, altına da baskı yapılacak malzeme orantılı bir şekilde yerleştirilir. Rakle yardımı ile boyanın kumaş üzerine dağıtılarak altında ki kağıda eşit derecede yayılır. Baskı yapılan malzeme kuruması için başka yere alınır.

Günümüzde bu baskı yöntemi hala kullanılmaktadır.

Tampon Baskı

Tampon Baskı en çok kullanılan baskı çeşitlerindendir. Kolayca bombeli alanlara baskı yapılmasını sağlar. Tampon baskı bombeli yüzeyler, çukur yüzeyler, yuvarlak ve düz yüzeylere baskı alınabilen bir baskı çeşididir.

Uşak Baskı
Tampon Baskı

Ofset Baskı

Ofset Baskı kitap, dergi, gazete, broşür, kartvizit gibi ürünlerin baskısında kullanılan ve oldukça fazla bilinen baskı çeşididir. Bir metalden yararlanılan ofset baskı işlemlerinde metal üzerine aktarılan mürekkep ile baskılama işlemi yapılır. Ofset baskılarda mürekkeple suyun karışmadığı ortamda yapılan baskılar kaliteli baskılar olarak adlandırılmaktadır. Kitap ve dergi baskılarında kullanılıyor olmasından dolayı en çok kullanılan baskılama işlemlerinden biri de ofset baskıdır. Ofset baskılar aynı zamanda seri olarak da çalışılabilen baskılar arasında yerini alır.

Uşak Matbaa
Uşak Ofset Baskı

Tifdruk Baskı

Matbaacılıkta kullanılan en temel baskı tekniklerinden biri olan bu yöntem matbaa baskı teknikleri nelerdir konusunun son yöntemi olarak göze çarpmaktadır. Ambalaj yüzeylerin baskısı olarak da adlandırılan tifdruk baskıyı en iyi açıklayacak yöntem çukur baskıdır. Çabuk buharlaşan akışkanlı mürekkepler kullanılarak yapılan bu yöntemde oyma klişe kullanılmaktadır.

18 Haziran 2022 Blog Yorum Yap , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

Yorum yaz

Yorum yapabilmek için buradan üye girişi yapınız.