KATEGORİLER

Çıkartma (sticker) nedir?

Sticker kulağa farklı gelen bir kelimedir.
Özellikle internet sitelerinde ya da televizyonda sık sık rastladığımız ve anlamı bazı kişiler tarafından ilk kez duyulan bu kelime İngilizce kökenlidir.
Sticker kelimesi çok çeşitli yapıya sahip olan dilimize sonradan kazandırılmıştır.

Sticker (çıkartma) nedir?

Sticker TDK sözlük anlamı nedir?

İşte, bilinmesi gerekenler. Sticker kelimesi dilimize geçtikten sonra “çıkartma” olarak adlandırılmıştır.
Daha çok alışveriş sitelerinde ya da mağazada gördüğümüz sticker yani çıkartmalar günümüzde pek çok alanda kullanılmaktadır.

Sticker (Çıkartma) Nedir?

Sticker süsleme aracı olarak düşünülebilir.
Bir yüzü resimden bir yüzü ise yapışkandan oluşan bir süsleme materyalidir.
Rengarenk ya da çeşit çeşit şekillerde olabilmektedir.
Evde, işte, ofiste, okulda ve daha birçok yerde kullanılabilmektedir.
Kendi içerisinde de oldukça fazla çeşidi bulunmaktadır.
İsteğe göre; kapı, duvar, klozet kapağı, telefon kabı, diz üstü bilgisayar, gardırop, dolap, ayna ve daha birçok yerin değiştirilmesi veya reklam amacı için kullanılabilir.

Sticker TDK Sözlük Anlamı Nedir?

TDK’da Sticker; üzerinde bir takım şekiller, harfler ya da resimlerin bulunduğu çıkartma olarak tanımlanmaktadır.

Uşak Reklam
                                                        Çıkartma Sticker

Etiket Sticker Ne İşe Yarar?

Firmaların promosyonlarında ya da reklam yapmak için araçlara gereksinim duyduklarında bu malzemeler ufak oldukları ve akılda kalıcı özellikleri sebebi ile tercih edilir. Marka bilinirliğinin sağlanması açısından bu malzemeler önemli görevler üstlenmektedir. Bundan dolayı da işletmeler sticker kullanmayı tercih eder.

● Stickerlar firma tanıtımında kullanılır

● İşletmenin promosyonları için kullanılan malzemelerdir

● Firmanın akılda kalmasına yarar

● İşletmenin kurumsal kimlik kazanmasında yardımcıdır

● Firmaya marka imajı kazandırır

● Müşteriler ile iletişim kurmaya yarar

Son dönemlerde bu tür malzemeler tasarlanırken QR kodlardan da yararlanıldığı görülmektedir. Sticker etiketlerin en önemli özelliklerinden biri tasarımı ile dikkat çekmesidir.
İşletmenin temsil ettiği sektörde ve hizmet faaliyetlerine uygun bir tasarımla yer alması etiketin akılda kalması için gereklidir.

Sticker / Etiket Nasıl Ürünler İçin Kullanılabilir?

Cam, ahşap, metal ya da plastik gibi çok farklı zeminlerde kolaylıkla kullanılabilen sticker çeşitlerinin kullanım alanları da bu denli çeşitlilik gösterir.

Tekstil alanında aldığımız ürünlerin kutularında ya da ambalajlarında ya da gıda sektöründe aldığımız ürünlerde ürün bilgilerini, içeriklerini, üretici firma bilgilerinin yer aldığı ürünlerle her gün karşılaşırız.
Etiketler, her sektörde her ürün için kolaylıkla kullanılabilir. Ayrıca etiketli ürünler, üretim tarihi ve tüketim talimatları gibi bilgileri barındırdığı için markaya olan güveni arttırır ve satışın daha kolay yapılmasını sağlar.

Etiket baskılarının bir diğer kullanım alanı ise fiyat etiketi olaraktır. Etiketler, kolay uygulanabildikleri için bu alanda da fiyat bilgisi verilmek istenen her ürün için rahatlıkla kullanılabilir.

Sticker / Etiket Tasarımı Nasıl Olmalıdır?

Stickerlar genel olarak küçük ürünler olduğu için dar alanda dikkat çekici bir tasarım elde etmek gerekir. Böylece akılda kalıcılığı da artar. Etiket tasarımında en önemli faktörlerden biri etiket ya da sticker baskısının hangi amaçla kullanılacağıdır.
Eğer bir ürünün, içindekiler kısmı için etiket baskısı yapılacaksa daha sade ve müşteriyi direkt olarak bilgilendiren kısa, öz tasarımlara yer verilmelidir.
Öte yandan bir markayı duyurmak ya da kampanyaya dikkat çekmek istiyorsanız görsel ve renk seçimlerine özen gösterilmelidir. Böyle bir amaçla sticker baskısı yapıldığında logonuzun ya da marka adınızın sticker üzerinde olmasına dikkat etmelisiniz ki ulaştığınız kişiler markanızın devamlı müşterileri haline gelebilsin.
Tasarım için dikkat etmeniz gereken bir diğer nokta ise tasarımın boyutudur. Eğer büyük tasarımlı bir sticker tercih ederseniz yapıştırdığınız ürünü gizleyecektir ve müşterilerin odağı tamamen dağılacaktır.
Eğer yapıştıracağınız ürüne göre daha küçük boyutta bir tasarım seçerseniz bu sefer de müşterilerin dikkatini çekmeyen bir sticker elde edersiniz. Bu sebeple de tasarımınızı, sticker baskısını kullanacağınız yüzeye orantılı olarak seçmelisiniz.

Sticker Fiyatları

Sticker fiyatlarındaki belirleyici faktörlerden birisi sticker türüdür. Kuşe, opak, şeffaf, kraft ya da metalize sticker türlerinden herhangi birini tasarımınıza ve kullanım alanınızın uygunluğuna göre tercih edebilirsiniz.
Burada metal etiketler, kullanılan malzeme dolayısıyla diğer etiketlerden biraz daha pahalı olacaktır fakat uzun süre hasar almadan kullanılacağı ve uygulama alanı farklı olacağı için makul fiyatlı etiketler olacaklardır.
Özetlemek gerekirse sticker fiyatında, tasarıma ve kullanım alanına uygunluğuna göre tercih edilen etiket türü fiyat konusundaki en büyük belirleyicidir.
Sticker / Etiket siparişleriniz için ise https://artasreklam.com/urunler/matbaa-urunleri/cikartma-etiket/ adresini ziyaret edebilir, ilgili tasarımlarınızı yükleyerek ürünlerinizi hızlıca edinebilirsiniz.

Yorum yaz

Yorum yapabilmek için buradan üye girişi yapınız.