KATEGORİLER

Çay Fişi ve Yemek Fişi’nin Kullanım Alanları Nelerdir?

Çay Fişi ve Yemek Fişi Nedir?

Çay fişleri çay ocağı ve kahvehaneler, kıraathaneler tarafından ağırlıklı olarak kullanılan çay karşılığı verilen küçük koçanlardır. Eskiden yuvarlak üzerinde çay resmi olan plastiklerin günümüzde yerini almış şeklidir. Plastik çay markalarına göre kullan at şeklinde olması daha ekonomik olması ve kaybolma riski daha az olmasından dolayı yerini ciltler halinde çay fişlerine bırakmıştır. Benzer bir durum ise yemek fişleri içinde geçerlidir. Yemek fişleri de aynı amaçla kullanılır.

Çay fişi ve Yemek Fişi Sektörde Neyi Amaçlar?

Çay ve yemek fişleri aslında kampanya gibi düşünülebilir günlük yemek yiyen yada çay içen müşterilerin yanı sıra sürekliliği olan çevreye karşı farklı fiyat politikası uygulamayı amaçlar. Sabit müşterinin hem önemli olması, hem de dağıtan cattering ve çay ocağının toplu gelen ödemelerini kolay karşılamak amacıyla yardımcı olur. Çay ve yemek fişleri üzerinde firma ismi çay veya çatal bıçak gibi simgeler telefon numarası gibi özet bilgiler bulunur. İsteğe göre takip amacı ile her çay fişi üzerinde numaratörde bulundurulabilir. Çay ve yemek fişleri toplu olarak 500 cilt veya 1000 cilt şeklinde 1. hamur beyaz kağıda bastırılır. 1000 cilt çay fişi demek çay ocağı için 1000×100=100.000 çay demektir. 100.000 çay içen müşteri sonrasında yeniden çay fişi bastırılır. Her çay ve yemek sonrası müşteri işletmeye (perforajlı) yırtmaçlı koçandan bir adet yırtarak iş yeri sahibine verir. Verilen fişler tekrar kullanılmamak üzere atılır. Çay ve yemek fişleri bütün yemek şirketleri ve çay ocakları için olmazsa olmaz bir sabit giderdir.

1.Hamur Kağıt ve Diğer kağıtlar Arasındaki Farklar Nelerdir?

1.Hamur Kağıt: Genellikle antetli kağıt, kitap, broşür gibi çalışmaların baskısında kullanılır. Bileşimindeki selüloz miktarı çok, odun miktarı azdır. Yüzeyi baskıya oldukça uygundur ismi fotokopi kağıdı olarakta geçen 1.hamur kağıtlar 70-80gr. dan başlayıp daha kalın gramajlara kadar özel işler için üretilmektedir. Piyasada yaygın olarak satılan gramajı 80gr. dır. Çay fişlerinin kullanımındaki dayanıklılık ve şıklık açısındanda tercih edilmesi gereken kağıt grubu 1.hamur kağıtlardır.
2. Hamur Kağıt: Kitap ve benzeri işlerin baskısında tercih edilir. Rengi tam beyaz olmayan bu kağıtlarla kaliteli baskı yapmak mümkün değildir. Bileşimindeki selüloz ve odun miktarı neredeyse eşit derecedir.
3. Hamur Kağıt: Bileşimindeki odun miktarı selüloz miktarından fazladır. Saman kağıdı olarak bilinen 3. Hamur kağıtlar düşük fiyatlıdır ancak kaliteli baskı yapılmadığından tercih edilmez.
Kuşe Kağıt: Mat ve parlak olmak üzere iki çeşidi bulunan kuşe kağıt genellikle broşür basımında tercih edilir. Yüzeyi tam beyaz olan kuşe kağıtlar özellikle renkli resimlerin baskısında en iyi sonucu verir.
Bristol (Amerikan Bristol): Bir yüzeyi işlenmiş, parlak ve tam beyaz; diğer yüzeyi mat ve pürüzlü olan kaliteli bir kartondur. Genellikle kitap, defter, broşür kapaklarında kullanılan bu karton türünün arka yüzü renkli baskı için uygun değildir. Ayrıca bu kağıtlar, iki yüzü de farklı olduğu için revolta (çevirmeli) baskıya da elverişli değildir.
Aydınger: Şeffaf buzlu cam görüntüsünde olan aydınger, davetiye gibi tasarımla farklılık yaratılmak istenen çalışmalarda kullanılır. Aydınger, tamamen beyazlatılmış kimyasal selülozdan üretilir.
Otokopi Kağıdı: Kendinden karbonlu olan otokopi kağıdı fatura, makbuz, irsaliye, sipariş fişi gibi çok nüshalı işlerde tercih ediliyor.
Kraft: Geri dönüştürülmüş kağıtlardan elde edilir. Kalın, pürüzlü ve selüloz renklidir.Genellikle davetiye, kartvizit ve ambalajda tercih edilir.
Krome Karton: Bir yüzeyi düzgünleştirilmiş ve beyazlatılmış, diğer yüzeyi mattır. Bu kağıt türü genellikle ambalaj sektöründe kullanılır.
Pelür: Genellikle ambalaj sektöründe kırılacak objeleri korumak için kullanılır. Son derece hafif ve ince, transparan bir kağıttır.

Çay ve yemek fişleri ayrıca boyut açısından da ufak boyutlara sahip olduğu için cepte taşımak için uygundur. Yemek yedikten sonra para aramak cüzdandan ödemesine uğraşmak yerine cebinizden çıkarttığınız küçük bir koçan içerisinden birini yırtarak hızlıca ödeme işlemini gerçekleştirmiş olursunuz. Biz artasreklam.com olarak Türkiye genelinde birçok firmaya baskısını gerçekleştirdiğimiz çay ve yemek fişlerinin beğeni toplaması bizim için gurur kaynağı olmuştur. Dilerseniz sitemizde Çay ve Yemek fişleri çeşitlerimizi incelemek için BURAYA tıklayınız. Bizi sürekli sevginiz ve desteğiniz için çok teşekkür ederiz. Bu yazımızı beğenmeniz, paylaşmanız ve yorumunuz bizim için dünyalara bedel. Harika bir gün geçirmeniz dileğiyle…

Yorum yaz

Yorum yapabilmek için buradan üye girişi yapınız.